Най–скъпите частни самолети в света

събота, 31 май 2014 г.


Мечтали ли сте някога да имате личен самолет на разположение? Тук не става дума за икономичната класа без чист въздух, стандартното меню и тесни седалки, които да ви принуждават да се чувствате като риба в консервна кутия.
 Ще ви представим пет самолета, които са собственост на най-богатите и влиятелни хора на планетата и в които има всичко, което може да се пожелае - от конферентни зали до гаражи за коли.



   Боинг – 757 Доналд Тръмп: 100 милиона долара

           Това въздухоплавателно средство не е било проектирано специално за американския милиардер, но след направено основно преоборудване, той е бил превърнат в самолета който богаташа копнеел да има - модерна система за домашно кино с 52 - инчов плазмен екран с пълна колекция от любимите му филми. Просторна спалня с копринено бельо, украсено със семейния му герб. Личен кабинет, оборудван с маси и необходимата техника. Баня с циркулярен душ, позлатен умивалник и смесителна батерия. Стилният декор на огромния лайнер се допълва от кристална лампа Уотърфорд (Waterford), скъпи картини с маслени бои и предпазни колани с катарами от злато.

    Боинг – 747 – 8I VIP Джозеф Лау: 153 милиона долара

Милиардерът и промишлен магнат Джозеф Лау от Хонг Конг е един от най-богатите бизнесмени в Азия. Той е нарекъл своя Боинг - "Dreamliner". След обновяването, самолетът е бил оборудван с най-новите технологии на стойност 153 милиона долара: сводести тавани, вити стълби, видео-монитори с плоски екрани, система за домашно кино, фитнес зала, конферентна зала, богата колекция от вина, състояща се от десет хиляди бутилки и дори портрета на Мао Цзедун, създаден от Анди Уорхол (Andy Warhol). Джозев Лау е купил самолета за 17.4 милиона долара.


    Боинг – 747- 430 Султана на Бруней: 233 милиона долара

Султанът на Бруней - един от най-богатите монарси в света - управлява държавата, официално наречена Бруней Даруссалам. Султанът може да си позволи много скъпи и изискани вещи, включително три частни самолета: два броя Airbus - A340 и Боинг - 767. По данни на Форбес, Боинг 747- 430 е най-голямото му въздухоплавателно средство, купено от авиокомпанията "Луфтханза" за 100 милиона долара. Той е вложил още 120 милиона в ултрасъвременно, модерно оборудване, за да го превърне в летящо парче злато. Салонът, спалнята и банята са декорирани със злато и кристали "Лалик", а умивалника и тоалетната са изработени от чисто злато.


    Airbus 340-300 Алишер Усманов: 350 милиона долара

            Според индекса „Bloomberg Billionaire”, Алишер Усманов заема 34-то място в класацията на най-богатите хора в света, със състояние от 15,8 милиарда щатски долара.  Въпреки че, бизнесменът притежава впечатляваща частна колекция от самолети, негов любимец е именно този бизнес самолет - Airbus 340-300. Началната цената на самолета е била 238 милиона щатски долара, но за технологично оборудване и богат декор той е инвестирал още няколко милиона. Airbus 340-300 е наименуван в чест на баща му - „Бурхан”. Името е изписано на корпуса на самолета. Единствено новият гигант Airbus 380 надминава по размер Airbus 340-300. Самолетът на Усманов е много подходящ за дълги междуконтинентални разстояния. Той има четири двигателя и може да извършва полети с обхват до 13 500 км. Неговите характеристики изпреварват дори качествата на самолета на президента Владимир Путин -  ИЛ – 96.


    Airbus 380 принц Ал-Уалид бин Талал: 500 милиона долара.

Саудитският принц Ал-Уалид бин Талал е един от най-богатите хора в арабския свят . Той притежава акции на компании като „Citigroup”, „Twitter” и „Apple”. Според Форбес той е собственик на луксозните и престижни хотели: "Savoy” в Лондон, "Fairmont" в Сан Франциско, както и "Plaza” и "Four Seasons" в Ню Йорк. На негово разположение сe намират повече от 200 автомобила, три яхти, три двореца и три лични самолета. И към всичко това принцът е прибавил и най-големия, скъп и луксозен лайнер за 300 милиона долара наречен "Летящият дворец”. За да оборудва самолета според личните си желания и потребности, той е вложил допълнително още 200 милиона долара.

      Ето какви са желанията на съвременните арабски шейхове:

      -          концертна зала за десет човека с роял
-          зона за развлечения
-          хамам с мраморен купол
-          спа – кабинет
-          стая с "летящо килимче", в която на тавана, стените и пода са разположени монитори, показващи местата, над които прелита в момента самолета
-          трапезария за четиринадесет човека
-          молитвена стая, в която килимчетата винаги са ориентирани към Мека с помощта на компютър
-          гараж
-          конюшня за любимите коне и камила на принца
-          кралска зала
-          20 стаи за гости
-          5 спални, във всяка от които има баня
-          зала за заседания с холографски монитори
-          парадно стълбище
-          личен трон в центъра на самолета, за да не му липсва дома

Всъщност, списъкът на тези удобства може да е безкраен. На борда на самолета работят единадесет стюардеси. Самолетът може да побере до 853 души. Единственият недостатък на тази гигантска летяща птица - Airbus 380 е, че не всяко летище е  в състояние да го приеме.

Източник: platinym.livejournal.com

Няма коментари:

Публикуване на коментар