Квезал - птица или парична единица?

сряда, 28 май 2014 г.



Квезал - дали е птица или парична единица? Всъщност и едното и другото. Просто в Гватемала, толкова обичат тази ярка птичка, че не само са я поместили в националният си герб, но са нарекли и парите си в нейна чест.
Латинското име на Квезал е (Pharomachrus mocinno). Тя е птица с интересна история и необичаен характер. Почитали са я още древните маи и ацтеки, които са я наричали бог на въздуха. Дългите пера на опашката и често са били използвани за различни свещени ритуали. При това са го правили с цялото си уважение. Хващали птицата внимателно, първо и се извинявали, после вземали нужните им пера и я пускали на свобода.




А и не би трябвало да е иначе, защото Квезал е много свободолюбива птица. Поставена в клетка означава обречена на сигурна смърт. Смята се, че тези птици, ако са лишени от свобода, ще умрат от разбито сърце. Е, не може такова малко сърчице, да се справи с такава голяма загуба. Затова и са я превърнали в символ на Гватемала.


Тези волни птици живеят свободно в хладни планински гори. Разпространени са от Мексико до Панама. През сухия сезон, се издигат на височина до три хиляди метра, а по време на дъждовете се спускат до хиляда.


 Да се види Квезал на живо съвсем не е лесно. И не само защото живее в короните на високите дървета, опитвайки се да намери хралупа на височина 50 м. и повече, но и защото тези дървета в Южна Америка остават все по-малко. Безмилостното и безразсъдно обезлесяване е довело до това, че Квезал се е превърнала в една от най-редките птици, вписани в Международната Червена книга.

  
Разбира се, жалко е да се загуби такъв необичаен вид от птичето семейство. Тя принадлежи към семейство „Трогонови” и се счита за най-големият представител на семейство „Трогоноподобни”. Мъжкият е с дължината на тялото 35см. заедно с опашката, като половината от този размер се заема от дългите пера на опашката.


По време на чифтосването, горната част на тялото на мъжкият се оцветява в ярко зелено. Перата на гърба и крилата придобиват златист отенък и започват да блестят красиво на слънцето. Главата му е украсена с малко снопче пера, а корема и под опашката цветът е наситено червен. Опашката е бяла отдолу, а отгоре се покрива с две много дълги пера в ярко зелен цвят.


В края на размножителния период, мъжкият постепенно губи своето великолепно оперение, но женската почти през цялата година го запазва същото. Тя няма снопче на главата и красиви дълги пера на опашката. Горната част на тялото и също е зелена, но няма златист оттенък. От долната страна птицата е с кафеникав нюанс, а опашката е покрита с тънки кафяви ивици.


             За да привлече вниманието на бъдещата си партньорка, мъжкият прави широки кръгове във въздуха и издава силни примамващи звуци. Гнездото градят заедно, в хралупата на старо дърво. След това, пак заедно заедно, мътят и отглеждат малките.


           Интересно е, че почти през цялото време Квезал се храни с плодове от дървото Окотей, които много обича и поглъща цели. Много рядко, вероятно за разнообразие яде насекоми, жаби, охлюви или гущери.


 Има още една интересна подробност за тази птичка. За да премине от клон на клон, тя го прави със скок назад.

Източник: zoopicture.ru

Няма коментари:

Публикуване на коментар