Сини копчета в морето

неделя, 25 май 2014 г.


Порпити или сини копчета - често ги бъркат с медузи, aтова е погрешно. Porpita са независими същества, които имат само външна прилика с медузите и принадлежат към същия вид Nematophores.
Тялото на тези морски обитатели изглежда изящно и същевременно необичайно. В центъра е разположен златисто-кафяв плосък поплавък с диаметър около 2,5см., от чиито краища излизат множество полупрозрачни пипала.






Тези пипала са като колония от живи същества – хидроиди. Те изпълняват различни функции. Някои от тях отговарят за размножаването, други за усвояването и смилането на храната, а останалите се грижат за безопасността на това голямо стопанство.


Най-често срещани са порпитите със сини пипала, но лилави или жълти хидроиди също са обичайни. В края на всяко едно от пипалата е разположено главното им оръжие – жилещи, парещи клетки или нематоцити. Тяхната отрова не е смъртоносна за хората, но може да предизвика силно дразнене на кожата.


Тези нежни същества са топлолюбиви, затова често може да се видят носещи се на воля по тропическите течения в Тихия, Индийския и Атлантическия океан, а също и в Средиземно море. За да се хранят, те се впускат в свободно плаване, но не ловуват, а чакат храната да се приближи до тях. Задоволяват се еднакво с живи и мъртви малки риби, яйца, дребни ракообразни и зоопланктон.


За да продължат рода си порпитите не търсят партньор, а се справят сами. Като хермафродити, те освобождават яйцата и сперматозоидите едновременно във водата. След оплождането на светлина се появява нови полипи.

Източник: zoopicture.ru

Няма коментари:

Публикуване на коментар