Националният музей "Зайед" в ОАЕ

петък, 23 май 2014 г.


Строежът на Националния музей „Зайед” (Zayed National Museum) започва през втората половина на 2009 г. в чест на бившия президент на Обединените Aрабски Eмирства, покойният Зайед бин Султан Ал Нахиян. Музеят ще илюстрира историята, културата и икономическия растеж на емирствата.
Шейхът бил любител на природата и ловът със соколи. Музеят ще бъде заобиколен от ландшафтен парк, хармонично подчертаващ особеностите на проекта. Строителният надзор е поверен на компанията „Tourism Development&Investment Company”(TDIC)  Договор за разработване на проекта е сключен с "Foster + Partners", спечелили международния конкурс, в който взеха участие 12 архитектурни фирми.
В съответствие със споразумение с TDIC, Британския музей ще бъде в ролята на консултант и съветник.




Националният музей ще включва пет основни галерии, които ще бъдат поставени в пет кули и три изложбени зали. Освен това в него ще има театър, зрителна зала, магазини, кафенета и стая за отдих. Ще има и специални помещения отделени за ВИП гости.
Музеят е част от културния център на изкуствения остров Саадият (Saadiyat - Островът на щастието) построен в Персийския залив.
Музеят "Зайед" е първия музей на острова. Планирано е да се изградят още  - филиал на Музея на модерното изкуство на фондация Соломон Р. Гугенхайм в Абу Даби, морски музей и център на театралните изкуства.


"Foster + Partners" се стремят да използват традиционните арабски елементи в дизайна и в архитектурата, за да се отрази местната култура, любовта на шейха към природата и загрижеността му за околната среда.
 Проектът представлява пет слънчево-термални кули, заобиколени от ландшафтни паркове. Пет големи павилиона (кули-крила), достигащи максимална височина от 124 м. (най-ниската – 73м) с формата на пера, символизиращи любовта на покойния шейх към лова със соколи. Крилата ще се поддържат от стоманена рамка монтирана върху железобетонни колони.


Посетителите ще могат да влизат в музея по мост и тесен път, който се разширява в сградата. Предвиден е отделен вход за ВИП-гости с места за паркиране.
VIP пространството в музея води до централен вътрешен двор, откъдето те могат да се насладят на прекрасната гледка на кулите. Много изкуствени насипи с височина 30.7 метра ще бъдат озеленени.
Около музея ще се наслоят насаждения, за да изглежда като оазис. Градината и пътеките за пешеходци ще го свързват с крайбрежието. За озеленяването ще се посадят най-разнообразни растения, устойчиви на  характерните за района климатични и почвени условия. Дизайнът на ландшафта ще изпълни студио "Dreiseitl".


Зрителната зала ще бъде в драперии. Мебелите в ресторанта ще се подберат така, че да демонстрират богатството и гостоприемството на арабският народ. Планира се експонатите да бъдат поставени върху каменни постаменти, други ще бъдат изложени в специални ниши.
Кулите ще са изработени от леки стоманени конструкции, крилата също направени от стомана. За лобито и вътрешните помещения ще се използва бетон. За строителството ще се ползва пясък от местните ресурси на остров Саадият.


Идеите за устойчивото развитие и енергоспестяване са планирани още при проектирането на музея, за да се намалят разходите на енергия за осветление и охлаждане на комплекса. Кулите ще бъдат така разположени, че естествената светлина да прониква във вътрешността. Освен това, чрез поставяне на пет галерии в основата на кулата, всяка кула ще бъде като топлинна тръба и ще пропуска хладен въздух през комплекса.
По охлаждащи тръби, монтирани под земята, ще преминава чист въздух. Топлият въздух ще се издига до върха на кулите, където вентилационните тръби ще го изпомпват.
Специални тръби ще бъдат използвани за затопляне на вода от слънцето  вместо изкуствени нагреватели.
Фотоволтаични  панели и топлообменници  ще бъдат поставени така, че да се сведе до минимум потреблението на енергия и да се повиши неговата енергонезависимост.



 Началото на строежа бе започнато през третото тримесечие на 2009 г. Официалното откриване на музея за посетители се очаква в края на 2014г.

Източник: tech-life.org

Няма коментари:

Публикуване на коментар