Поради изчерпването на природните ресурси, хората все по-често се опитват да открият и внедрят алтернативни източници на енергия. Ръководен от тази идея, сръбски архитект представя концепция на жилищна сграда, за нормалното функциониране на която, ще бъде използвана енергията на приливите и отливите.
Неотдавна архитектът и дизайнер Маргот Красойвич (Margot Krasojević) презентира концепцията си за футуристична къща, наречена „Hydroelectric Tidal House”. Особеното при нея е, че за пълноценното и функциониране ще бъде използвана енергия извлечена от приливите и отливите. Архитектът отбелязва, че приливите и отливите са по-предсказуеми явления от слънчевата светлина и вятъра, и поради това е много по-лесно да се намери предназначение за използването им като източник на възобновяема енергия.
Дизайнът на къщата напълно съответства на морската тематика. Тя изглежда като раковина. Сградата ще се състои от два корпуса - вътрешен и външен. Първият ще бъде изграден от бетон и ще служи като котва за задържане къщата на сушата. На полукръглата бетонна обвивка ще бъдат инсталирани слънчеви панели, които ще я снабдяват с електрическа енергия. Вътрешният корпус ще бъде изработен от лек алуминий, за да може да се издига и спуска в зависимост от движението на вълните.
Под къщата ще бъдат монтирани два вида екстродирани турбини. Едната разполага с олекотени алуминиеви камери, които компресират въздуха като в капан, когато вълната нахлуе в тях. Тази кинетична енергия се превръща в електрически ток, подобно на принципа на вятърните турбини. Втората ще функционира с помощта на магнити, движещи се по медни тръби, генерирайки ток в зависимост от това, дали вълните прииждат или се оттеглят спрямо екструдираните камери и получената енергията ще се съхранява в кондензатори.
Формата е изградена така, че създава серия от канали за водата, която придвижвайки се създава ефекта на водовъртеж, за да улавя през структурата си колкото е възможно повече енергия.
Жилищната площ се състои от три модула, които могат лесно да бъдат демонтирани в зависимост от функционалните изисквания на клиента. Външният корпус е изграден от изляти бетонни сегменти, което улеснява транспортирането.
С любезното съдействие на Margot Krasojević
Източник: aasarchitecture.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар