Мадагаскарска палма (Pachypodium lamerei)

четвъртък, 9 май 2013 г.

Ако човек не пътува до Африка, няма как да я види в естествения ѝ размер и цъфтеж. Цъфти от пролетта до лятото. Цветовете ѝ са сияйно бели, с едва доловим аромат. По форма и цвят наподобяват бялата Плумерия (Plumeria), която вирее в Хавай и от чиито цветове се нижат гирляндите, с които окичват туристите.
Естественият хабитат на този вид е остров Мадагаскар.



Тя е сухо тропично, месесто растение - сукулент (succulent), което не е нито дърво, нито палма.
Стволът е лъскаво-сребрист, покрит с дълги остри и твърди бодли по дължина на стъблото и клоните. Това е естествената защита на растението от животни. Листата са само в горната част на стъблото, както при палмите. Цветове разцъфтяват при напълно развитите, растящи на открито екземпляри.
Преди първият цъфтеж през  пролетта, това растение образува удивителни семенни шушулки, които приличат на краставици. Когато се отворят, в тях се виждат голям брой семена с белезникави крилца. Ако тези семена се засеят, 90% от тях покълват само за 3-4 дни.
Може да се отглежда и в домашни условия. Небоходимо е да се осигури слънчево кътче, но вирее добре и на полусянка. За предпочитане е песъчливата почва с торфен мъх и отличен  дренаж, както при повечето сукуленти. Мадагаскарската палма е добро начало за начинаещите любители на растения. Отглежда се лесно. Има нужда от малко вода, а през зимата още по-малко. През топлите и горещи месеци също не се полива много, но последователно, а подхранването е по-обилно, за максимално бърз растеж и красота.



Няма коментари:

Публикуване на коментар